Rodzaje rowerków dla dzieci. Który z nich jest najlepszy?

Jazda na rowerze to czynność uwielbiana przez większość dzieci. Bez względu na to, czy poruszają się na dwóch, trzech, czy czterech kółkach, zazwyczaj czerpią z niej wiele radości. Aby jednak była ona bezpieczna i efektywna, musimy zadbać o odpowiedni sprzęt. Różnorodność dostępnych na rynku modeli powoduje, że niejeden rodzić podczas zakupów czuje się zdezorientowany i zagubiony. Jakie rodzaje rowerków mamy do wyboru i który z nich będzie najlepszy dla naszej pociechy?
Rowerek-pchacz
Jest on przeznaczony dla najmłodszych dzieci. Posiada wygodne siedzisko oraz długi uchwyt z rączką, umożliwiający opiekunowi nie tylko wprowadzanie pojazdu w ruch, ale również sterowanie nim. Rowerki tego typu mają pedały i kierownicę, dzięki czemu oswajają malucha z nowym rodzajem sprzętu. Są wyposażone w 3 duże koła – 1 z przodu i 2 z tyłu. Powoduje to, że stają się bardzo stabilne. Zazwyczaj producenci montują w nich również boczne zabezpieczenia, chroniące dziecko przed upadkiem oraz rozkładane daszki przeciwsłoneczne, które przydają się w gorące dni. Rowerki-pchacze nie dają dziecku możliwości samodzielne jazdy. Są przydatne w nauce pedałowania, pokazują też maluchowi, że od skrętu kierownicy zależy tor jazdy, lecz o kierunku i prędkości ruchu ostatecznie decyduje rodzic, który cały czas musi napędzać pojazd. Bez wątpienia jest to jednak atrakcyjna alternatywa dla dziecięcego wózka spacerowego oraz pozytywny pierwszy kontakt z rowerem.
Rowerek biegowy
To kolejny etap zaznajamiania pociechy z jednośladem. Rowerki biegowe stały się bardzo popularne dzięki prostej konstrukcji, łatwości użytkowania i wczesnemu wiekowi dzieci, które mogą z nich korzystać. Są one przeznaczone dla maluchów w przedziale 2 – 4 lat. Najczęściej wykonane są z drewna lub metalu, choć można znaleźć również modele plastikowe. Cechą charakterystyczną jest pozbawienie ich całego układu napędowego – nie posiadają pedałów, łańcucha ani korby. Dziecko wprawia rowerek w ruch, odpychając się od podłoża nogami. Przy ich pomocy również hamuje. Jego głównym zadaniem jest wyrobienie w dziecku umiejętności utrzymywania równowagi oraz obierania właściwego kierunku jazdy. Większość maluchów bardzo szybko uczy się prawidłowego korzystania z niego i robi to z niezwykłą radością. Duża grupa dzieci, które zaczynały swoją przygodę z jednośladem właśnie od rowerka biegowego, przesiadając się na model z pedałami, nie potrzebuje już dodatkowych, bocznych kółek. Zdarza się, że biegówka znacznie przyspiesza cały proces nauki jazdy. Dużym plusem tego rodzaju rowerka jest również jego niewielka waga oraz kompaktowy rozmiar.
Rowerek z pedałami
Kiedy nasza pociecha jest w wieku ok. 4 lat i posiada przynajmniej 100 cm wzrostu, możemy pomyśleć o zaopatrzeniu jej w pierwszy rowerek z pedałami. Jeśli wcześniej korzystała z wersji biegowej, dodatkowe kółeczka prawdopodobnie okażą się zbędne. W przeciwny razie powinniśmy je zamontować, by uchronić dziecko przed upadkiem. Zanim nauczy się ono sprawnie i szybko pedałować, warto kupić również długi, montowany z tyłu uchwyt, który ułatwi nam kontrolowanie szybkości i kierunku jazdy oraz wspomoże nieco małe nóżki w męczącej drodze pod górę. Kiedy dziecko opanuje przemieszczanie się z bocznymi kółkami, przyjdzie czas na odpięcie ich i pierwsze próby samodzielnej jazdy.
W tym przedziale wiekowym do wyboru mamy kilka wielkości rowerków. Zawsze należy dopasowywać je do wzrostu oraz umiejętności dziecka. Najczęściej wybierane są modele z kołami o średnicy 12, 16 lub 20 cali.
Duży rower z pedałami bez bocznych kółek
Ten rodzaj roweru wybieramy, gdy nasza pociecha potrafi już dobrze, samodzielnie jeździć na rowerze bez podpórek, a poprzedni model staje się za mały. Kiedy dziecko rośnie, podniesienie siodełka na odpowiednią wysokość nie wystarczy. Równie ważny jest właściwy rozmiar ramy. Należy także pamiętać, że im mniejsza średnica kół, tym mniejsze posiadają one przełożenie. Wymiana roweru na większy, prawie dorosły model następuje zazwyczaj u dzieci w wieku 7 – 12 lat. Niektórzy rodzice decydują się na jednoślad z kołami o średnicy 24 cali, inni wybierają od razu 26 cali. Często wybór pada na wyposażony w przerzutki i dostosowany do jazdy po zróżnicowanym terenie rower górski.
Jest to ostatni rodzaj rowerów dziecięcych, zazwyczaj najdroższy, ale również najdłużej użytkowany. Nasz pociecha będzie na nim jeździła prawdopodobnie przez kilka najbliższych lat, zanim przesiądzie się na kolejny, już całkowicie dorosły model.